Verden
Skapte furore med SS-kommentar – nå skal Maximilian Krah bli parlamentsmedlem
Han er ikke det eneste AfD-medlemmet som har vært ute i hardt vær på bakgrunn av kommentarer som har blitt tolket i bruneste mening.
Han er ikke den eneste fra partiet AfD som har skapt bråk med kommentarer knyttet til nazisme.
Søndag ble ytre høyrepartiet Alternativ for Tyskland (AfD) det nest største partiet i det tyske valget. Førsteamanuensis Robin Allers ved Institutt for forsvarsstudier omtalte resultatet som en stor og historisk seier for partiet.
– Valgresultatet var som ventet, men AfD er skremmende sterkt. I enkelte kretser i Øst-Tyskland har partiet over 40 prosents oppslutning, det er tankevekkende, sa Allers til NTB mandag.
Nå er det klart at to kontroversielle AfD-politikere som tidligere ble satt på sidelinjen i partiet er ønsket velkommen tilbake som parlamentsmedlemmer.
En av dem er Maximilian Krah.
Se video: Trump vekker reaksjoner
SS-kommentar
I fjor sa den daværende AfD-toppen til en italiensk avis at ikke alle medlemmer av naziorganisasjonen SS automatisk var kriminelle.
Uttalelsen ble tatt dårlig imot på flere hold, og det hele endte med at AfD ble kastet ut av en gruppering for ytre høyre-partier i EU-parlamentet.
Krah trakk seg fra den føderale ledergruppen i AfD som følge av hendelsen.
Ifølge The Guardian ønskes Krah nå velkommen inn i partiets parlamentsgruppe. Det gjør også Matthias Helferich, ifølge avisen.
Lekket chat
I 2021 sa Helferich fra seg setet sitt i parlamentet etter at en lekket internettchat avslørte at han hadde omtalt seg selv som «nazistenes vennlige ansikt».
Utsagnet skapte bråk. Ifølge The Guardian unnskyldte Helferich seg med at han parodierte venstrelente stemmer på internett. Ifølge DW sa også Helferich at han var en «demokratisk Freisler».
Nazi-dommeren Roland Freisler dømte blant annet Sophie Scholl og andre medlemmer av den anti-nazistiske gruppen Den hvite rose til døden i 1943.
Ifølge NTB holdes partiet under oppsikt av den tyske sikkerhetstjenesten BfV som følge av mistanker om ekstremisme. Partiet blir av mange av sine politiske motstandere anklaget for å være høyreekstreme. AfD avviser disse anklagene.
«Alt for Tyskland»
I tillegg til Krah og Helferich er det flere AfD-medlemmer som har fått passet påskrevet for kommentarer som er blitt erklært ugreie, deriblant Björn Höcke.
AfD-profilen har to ganger blitt dømt for å bruke slagordet «Alles für Deutschland» under politiske arrangementer, sist i juli i fjor. Slagordet, som på norsk betyr «alt for Tyskland», ble benyttet av SA, den paramilitære underorganisasjonen til Adolf Hitlers parti.
Sammen med flere andre slagord er setningen forbudt i Tyskland.