Verden

Sju skip truffet av angrep og miner, ifølge Irans revolusjonsgarde

Den iranske revolusjonsgarden melder at totalt sju skip enten har blitt angrepet eller har gått på miner i Persiabukta.

Et illustrasjonsfoto fra Hormuzstredet.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Ifølge Revolusjonsgardens sjøforsvar var fire av skipene involvert i ulovlig oljeoverføring nord i Persiabukta og skal ha blitt sporet før de ble angrepet av iranske styrker onsdag. De fire skipene sto i brann etter angrepet, ifølge meldingen.

Tre fartøy skal også ha gått på miner vest for Hormuzstredet. Revolusjonsgarden advarer også om muligheten for en større respons mot amerikanske baser i regionen som følge av «vedvarende provokasjoner» fra USA. Det fremgår ikke hva slags provokasjoner de viser til.

USA evakuerer

Onsdag beordret USA evakuering av alle ikke-essensielle statsansatte og deres familie i Saudi-Arabia.

De siste ukene har Iran intensivert angrepene mot skip i området rundt Persiabukta.

Iran har blokkert store deler av skipstrafikken gjennom Hormuzstredet siden USA og Israel gikk til angrep på landet 28. februar og godtar kun særskilte transportruter. USA har svart med å blokkere alle skip på vei til og fra iranske havner. Amerikanerne har også forsøkt å etablere en trygg passasje gjennom stredet som går langs kysten av Oman.

Redusert trafikk

Før krigen ble 20 prosent av verdens olje og gass fraktet gjennom stredet. Transporten av olje gjennom Hormuzstredet er fortsatt redusert sammenlignet med før krigen mot Iran startet.

Det amerikanske militæret har ikke meldt om at de har utført angrep mot Iran siden begynnelsen av september. USAs president Donald Trump sa tidligere i oktober at USA ikke kom til å angripe Iran før etter mellomvalget 3. november.