Verden

Sju gisler reddet i Tyrkia

Sju personer er reddet og i god behold etter en åtte timer lang gisselsituasjon i en fabrikk utenfor Istanbul i Tyrkia. Gisseltakeren er pågrepet.

Gisselaksjonen skal ha vært en protest mot Israels krigføring på Gazastripen. Guvernøren i provinsen Koaceli sier gislene er uskadd.

– Da gjerningsmannen gikk ut for å gå på toalettet gjennomførte våre spesialstyrker en operasjon uten å skade gislene, sier guvernør Seddar Yavuz. Ett av gislene har lagt ut bilder og video av gisseltakeren, som hadde dekket ansiktet med et Palestina-skjerf. Han holdt et våpen og hadde på seg det som så ut som en bombevest.

Gisseltakeren slo til mot en fabrikk eid av amerikanske Procter amp; Gamble. De sju gislene er ansatt ved fabrikken i Gebze. Staben varslet hovedkontoret i Cincinnati og opplyste om at de øvrige ansatte var evakuert.

– Tidligere i dag evakuerte vi anlegget vårt i Gebze og samarbeider med lokale myndigheter for å løse den akutte sikkerhetssituasjonen, sier en talsperson for selskapet.

Ifølge nyhetsbyrået Demiroren tok gisseltakeren seg inn på fabrikken rundt klokken 13 norsk tid.