Norge

Sju branner og branntilløp i biler på ett døgn i samme Oslo-område

Natt til fredag var det en bilbrann og ytterligere ett branntilløp på Kjelsås i Oslo. I samme område har det vært en rekke bilbranner siste døgn.

Nødetatene rykket ut til bilbrannen på Kjelsås seint torsdag kveld. Foto: Terje Pedersen / NTB
Publisert Sist oppdatert

Ifølge Oslo-politiet var noe påtent under en bil.

– Dette ble slukket før det spredte seg til bilen. Dette fremstår som ytterligere et forsøk på å antenne brann i kjøretøy, opplyser operasjonsleder Bjørn Gunnar Nysæter.

Sent torsdag kveld rykket nødetatene ut til en bilbrann på Kjelsås.

– Brannen i kjøretøyet er slukket. Den sto parkert utendørs. Det er mistanke om at brannen er påsatt, meldte operasjonssentralen.

Politiet: Ingen konkrete mistenkte

Det er ingen konkrete mistenkte eller pågrepne i saken, opplyser operasjonslederen til NTB.

NTBs fotograf observerte natt til fredag at politiet tok seg inn i en oppgang i en blokk i området.

– Vi kontrollerer en del personer. Beboere følger godt med. Vi mottar en del tips på bevegelser i området. Det er et slikt tilfelle, forteller operasjonslederen til NTB.

Ser alvorlig på brannene

Politiet opplyste torsdag at de så alvorlig på de til da fem bilbrannene. Den første meldingen kom klokka 2.15, og den siste rett før klokka 9 på morgenen.

– Politiet etterforsker brannene, som ses i sammenheng. Politiet ser svært alvorlig på disse brannene i tettbebygd område, sa avsnittsleder Thomas Stange ved etterforskningsavsnittet i Oslo-politiet i en uttalelse.

Natt til fredag oppfordret politiet beboere i området rundt brannåstedene til å trekke inn eller hjem fordi det gjorde arbeidet deres vanskelig.