Kultur
Sigourney Weaver fikk beskjed om at hun ikke hadde talent – nå får hun Æres-Gulløven
Sigourney Weaver fikk beskjed om at hun ikke hadde talent da hun studerte drama ved Yale-universitetet. Onsdag kveld får hun Æres-Gulløven på filmfestivalen i Venezia.

I et intervju med Deadline takker Weaver festivalen for den ærefulle prisen, som hun får for sin mangfoldige filmkarriere.
– For meg representerer den en omfavnelse av skuespillere som ikke er villig til å la seg sette i bås, sier 74-åringen.
Ifølge Venezia-festivalens direktør Alberto Barbera har hun «hoppet bukk over merkelapper som har prøvd å hindre henne» – der hun gikk fra sjangerfilmer til komedier, fra barnefilmer til arthousefilmer.
Weaver kom fra teaterverdenen til gjennombruddet som Ellen Ripley i den ikoniske science fiction-filmen «Alien» (1979) og gikk videre til storfilmer som «Ghostbusters», «Aliens», «Working Girl» og «Gorillas in the Mist». Egentlig hadde hun tenkt at Ripley-rollen, som var filmdebuten hennes, skulle være en engangsforeteelse.
– Det er sant at Ripley fortsatte å leve, og det er jeg glad for. Det har vært en flott reise med alle de forskjellige regissørene, de ulike historiene og de ulike versjonene av Ripley, sier Weaver, som spilte i fire «Alien»-filmer – men ikke i den nye «Alien: Romulus»-filmen.

I handlingen nevnes likevel en overlevende fra USCSS Nostromo, som driver rundt i rommet i en fluktkapsel – og da skjønner fansen at det er snakk om Ripley, ifølge nettstedet Bloody Disgusting.