Sigbjørn Skåden og Dag Johan Haugerud er nominert til Nordisk råds litteraturpris
Blant de 13 nominerte til Nordisk råds litteraturpris 2026 finner vi to nordmenn, Sigbjørn Skåden og Dag Johan Haugerud.
Siste
-
Ruller inn på festpremiere: – Ser fram til en visning med 25 rullestolbrukere i salen
-
Dagens viktigste nyheter så langt
-
Altinget: Stortinget dropper målet om å bli klimanøytralt innen 2030: – Synd, sier klimaministeren
-
FN: Antall drepte sivile i Sudan mer enn doblet i 2025
-
PST gjør ingen trusselendringer etter melding om mulige nordiske energitrusler
Dag Johan Haugerud er nominert for den kritikerroste romanen «Sjelesorg». Haugerud, som også er filmregissør, har tidligere mottatt Nordisk råds filmpris to ganger, for «Barn» i 2020 og «Sex» i 2024. Han har vært nominert til filmprisen hele fire ganger. Dette er hans første nominasjon til litteraturprisen, opplyser Forlaget Oktober i en pressemelding.
– «Sjelesorg» er en roman der det lavmælte uttrykket bærer en sjelden eleganse. Den stiller grunnleggende og allmenngyldige spørsmål om relasjoner, begjær, lengsel, tro og tvil, heter det i juryens begrunnelse.
Sigbjørn Skåden er nominert for en roman som er utgitt i to utgaver, en på norsk med tittelen «Planterhaug», og en på tornesamisk med tittelen «Láŋtdievvá». Da den utkom våren 2025, fikk den svært gode anmeldelser og ble nominert til Brageprisen, skriver Cappelen Damm i en pressemelding.
Han er nominert til Nordisk råds litteraturpris, av både den norske og den samiske juryen.
– «Planterhaug» er en dypt poetisk og melankolsk roman med stor detaljrikdom og et litterært overskudd som er sjeldent i norsk samtidslitteratur, heter det i nominasjonsteksten.
Vinneren offentliggjøres 20. oktober, og prisutdelingen finner sted i Helsingfors 27. oktober.