Sexsymbol og dyreverner: Brigitte Bardot (91) er død

Den franske skuespilleren, sangeren og modellen Brigitte Bardot er død, 91 år gammel, opplyser Bardot-stiftelsen.

Brigitte Bardot fotografert i september 2006.
Publisert Sist oppdatert

I 1950-årene ble Bardot, omtalt som verdens vakreste kvinne, et av populærkulturens største sexsymboler, mye grunnet sin hovedrolle i filmen «Og Gud skapte kvinnen» fra 1956, som også var hennes gjennombrudd på lerretet.

Karrieren hennes startet i 1949 da hun var forsidepike for bladet Elle, bare 15 år gammel.

Nærmere 40 filmer

Det ledet til hennes første filmrolle og et møte med filmskaperen Roger Vadim, som skulle bli hennes første ektemann.

Mellom 1952 og 1971 spilte Bardot i nærmere 40 filmer, flere av dem regissert av hennes første ektemann Roger Vadim. Blant filmene hennes er «Viva Maria!» med Jeanne Moreau (1965), «Shalako» (1968) sammen med Sean Connery og den kritikerroste «Skapt for kjærlighet» av Jean-Luc Godard.

I en årrekke var Brigitte Bardot regnet som en av verdens vakreste kvinner.

I 1967 giftet hun seg med den tyske milliardæren Gunther Sachs, men ekteskapet varte i bare tre år.

Bardot trakk seg fra underholdningsbransjen allerede i 1973, før hun fylte 40, og valgte å leve et tilbaketrukket liv langt unna fans og paparazzier.

Representerte Frankrike

Likevel ble hun ikke glemt, men regnes fortsatt som en av verdens mest kjente kvinner.

– Hennes filmer, stemmen, blendende berømmelse, forbokstaver, sorger, sjenerøse engasjement for dyr, og ansiktet som ble Marianne – Brigitte Bardot var bildet av et liv i frihet. Et fransk liv, en universell utstråling. Hun beveget oss. Vi sørger en av århundrets legender, sier Frankrikes president Emmanuel Macron, ifølge Reuters.

Bardot ble brukt som modell for en offisiell byste av Marianne, figuren som representerer Frankrike.

– En tidløs stjerne, men framfor alt en kvinne som var fri og nektet å innordne seg, la Italias visestatsminister Matteo Salvini til.

Musikk og dyrevern

Bardot spilte også inn flere plater sammen med sin elsker Serge Gainsbourg.

Senere i livet ble hun en ivrig dyreverner og vegetarianer og aksjonerte blant annet mot selfangst. I 1986 grunnla hun Brigitte Bardot Foundation for dyrenes beskyttelse.

Brigitte Bardot var omgitt av fans og fotografer hvor hun enn beveget seg. På begynnelsen av 1970-tallet valgte hun å trekke seg ut av rampelyset.

– Fra duene hun reddet i Saint-Tropez til hennes elskede hunder kommer Peta til å savne Brigitte, en engel for dyrene som kjempet for å beskytte alle sammen, sier dyrebeskyttelsesorganisasjonen Peta.

Bardot har også blitt omtalt for sine høyreradikale meninger. Hun ble dømt fem ganger for hatefulle ytringer, hovedsakelig om muslimer, men også innbyggerne på den franske øya Réunion som hun beskrev som «villmenn».

I 1992 giftet hun seg med Bernard d'Ormale, en medarbeider til ytre høyre-partilederen Jean-Marie Le Pen, og i det franske presidentvalget i 2012 støttet hun åpent partiet Nasjonal front og dets nye leder Marine Le Pen.