Serveringsbransjen jubler over VM-grep: – Klare for tidenes folkefest
Serveringsbransjen ønsker regjeringens varslede endring av alkoholloven under fotball-VM velkommen, og sier de er klare til å samle publikum til nattlige VM-sendinger over hele landet.
Regjeringen jobber med en løsning som skal gjøre det mulig å servere alkohol under kampene, som spilles på nattetid norsk tid. Forslaget skal sendes på høring i løpet av de neste ukene, ifølge helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre.
I bransjen blir grepet møtt med jubel.
– Dette er fantastiske nyheter. Det er bra at Støre og regjeringen skjærer gjennom. Serveringsbransjen står klar til å arrangere tidenes VM-fest, sier Tobias Strandskog-Christensen, bransjesjef for servering i NHO Reiseliv.
Han mener bransjen har både erfaringen og kompetansen som trengs for å håndtere nattlige arrangementer på en trygg måte.
– Serveringsbransjen er klar til å invitere hele Norge til tidenes VM-fest. Vi har erfaring med store arrangementer, solid kompetanse på ansvarlig alkoholhåndtering, og vi ønsker å bidra til at feiringen skjer innenfor trygge og gode rammer, sier han.
Strandskog-Christensen understreker samtidig at mye nå avhenger av lokale beslutninger.
– Nå må lokalpolitikerne som styrer skjenketidene lokalt, ta ballen videre fra regjeringen og samarbeide tett med serveringsbransjen for å legge til rette for trygge og vellykkede arrangementer, sier han.
Årets fotball-VM blir Norges første mesterskap på herresiden siden 1998. De seneste VM-kampene ventes å starte mellom klokken 2.00 og klokken 6.00 norsk tid, avhengig av stadion og tidssone.
Fotball-VM holdes i USA fra 11. juni til 19. juli.