Senterpartiets «havarikommisjon» refser mangel på handlekraft
Mangel på politisk handlekraft og dårlig kommunikasjon bidro til at Senterpartiet gjorde det dårlig i valget, ifølge partiets havariutvalg.
Fredag ble Senterpartiets sentralstyre orientert om rapporten til evalueringsutvalget, skriver Nationen.
I valget i fjor falt Sp fra et historisk godt stortingsvalg i 2021 med 13,5 prosent til 5,6 prosent.
Flere forhold
Det dårlige valgresultatet skyldes en kombinasjon av flere forhold, konkluderer utvalget.
– Blant disse er høye forventninger, krevende kriser, raskt endret politisk dagsordenen og opplevd manglende politisk handlekraft i møte med dette, sier Sp-veteran og utvalgsleder Ivar B. Prestbakmo i en uttalelse.
– Videre førte en for lite gjennomtenkt og helhetlig kommunikasjon til ytterligere tap av tillit, sier Prestbakmo.
Utvalget påpeker også at velgerfallet startet allerede i 2022, og at Sp fikk liten gevinst av å sitte i regjering.
– Partiets håndtering av enkelte større saker i regjering bidro til å sementere utviklingen og gjorde det vanskeligere å snu utviklingen, konstaterer de.
Fikk ikke sakseierskap
I valgkampen lyktes ikke Sp å skape oppmerksomhet om saker som EU, strøm og sentrum-periferi.
– Dermed ble vi stående uten tydelige arenaer for sakseierskap, konstaterer utvalget i rapporten.
Der heter det også at da Sp gikk ut av regjering i februar i fjor, skapte det uklarhet om partiets posisjon og strategi. Dessuten kom regjeringsexiten i seneste laget.
– Bruddet kom for sent til å gjenopprette tillit, og budskapet var for uklart til å gi velgerne trygghet om veien videre, heter det i rapporten.
– Tatt lærdom
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum sier at partiet har tatt lærdom av valget.
– Vi arbeider nå grundig med å styrke Senterpartiets posisjon rundt i landet. Senterpartiet har en nøkkelposisjon i Stortinget, og den skal vi bruke til å styrke lokalsamfunn i hele landet og sikre at Senterpartiet er den tydeligste stemmen mot norsk EU-medlemskap, sier han.