Verden

Seks narkodømte iranere henrettet i Saudi-Arabia

Saudi-Arabia har henrettet seks iranere som alle var dømt for hasjsmugling, opplyser innenriksdepartementet til landets offisielle nyhetsbyrå.

Kronprins Mohammed bin Salman er den reelle lederen i Saudi-Arabia, som i fjor henrettet nærmere 120 mennesker for narkotikasmugling.
Publisert Sist oppdatert

I 2024 ble minst 338 personer henrettet i Saudi-Arabia, hvorav minst 117 for narkotikasmugling, ifølge en oversikt fra nyhetsbyrået AFP.

De seks iranerne ble alle henrettet i byen Dammam, men i onsdagens uttalelse er det ikke oppgitt når henrettelsene ble gjennomført.

Irans utenriksdepartement opplyser onsdag at de har kalt den saudiarabiske ambassadøren i Teheran inn på teppet for å avlevere en kraftig protest mot det som omtales som «uakseptable brudd på regler og normer i internasjonalt lovverk».

For to år siden opphevet Saudi-Arabia en midlertidig stans i henrettelser av personer som var dømt til døden for narkotikasmugling.

I 2023 lå Saudi-Arabia på tredjeplass når det gjaldt antall henrettelser. Kina toppet den dystre listen, mens Iran kom på andreplass, ifølge Amnesty International.