Verden

Saudi-Arabia har henrettet over 100 mennesker i år, ifølge AFP

Så langt i år har Saudi-Arabia henrettet minst 106 personer. Det viser en oversikt fra nyhetsbyrået AFP.

Publisert Sist oppdatert

Ifølge saudiske myndigheter ble to personer henrettet for narkotikasmugling torsdag. Det bringer det totale antallet henrettelser som har blitt utført i år til minst 106. Tallene fremgår i en opptelling nyhetsbyrået AFP har gjort basert på kunngjøringer fra saudiske myndigheter. Sju av henrettelsene så langt i år har vært for narkotikarelaterte lovbrudd.

Til sammenligning ble 74 mennesker blitt henrettet i Saudi-Arabia på samme tid i fjor. Til sammen ble 170 mennesker henrettet i 2023.

Ifølge en rapport fra Amnesty var Saudi-Arabia blant de fem landene med det høyeste antallet med henrettelser i 2023, sammen med Kina, Iran, Somalia og USA.