Salget av midler mot sure oppstøt og for økt potens øker i julemåneden

Salget av et par reseptfrie legemidler fra apotekene skiller seg ut ved å øke spesielt i desember måned.

I julemåneden kan det være behov for legemidler mot både det ene og det andre når vi spiser og lever litt annerledes enn resten av året.
Publisert Sist oppdatert

Tall NTB har fått fra Apotekforeningen, viser en salgsøkning på 40 prosent for midler mot refluks til spiserøret i desember i fjor sammenlignet med andre måneder i 2024. Disse inkluderer midler som Pepcid, Pepcidduo, Gaviscon, Somac control, Novalucid og Titralac, som virker mot gastroøsofageal refluks (GØRS).

– Dette at vi har en så kraftig økning på de legemidlene, det er en trend vi har sett tidligere år også. I desember har vi et annet kosthold som gjør at mange får plager. Det forklarer nok at det er såpass mange som kjøper syrenøytraliserende legemidler nå, sier fagdirektør Hanne M. Andresen i Apotekforeningen.

Hun påpeker typiske trekk ved desemberkostholdet som kan gi fordøyelsesbesvær for mange:

– Vi spiser mye fet mat og ofte større porsjoner enn det vi er vant til ellers i året, sier Andresen.

At desember er en måned hvor mange også har et høyere alkoholinntak, hjelper heller ikke på utfordringer med sure oppstøt.

Potent økning

Litt mer utfordrende er det å forklare hvorfor reseptfrie midler til behandling av impotens øker. I desember i fjor ble det solgt 25 prosent mer av disse med virkestoffet sildenafil enn i snitt per måned resten av året.

Kanskje dreier det seg om at det er ferie og mer sosialt samvær enn ellers. I både 2024 og 2025 er feriemåneden juli for eksempel måneden med høyest salg for Viagra og Sildenafil Krka, utenom desember.

En annen interessant utvikling er at det hittil i år er solgt 20 prosent flere pakninger av potensmidlene fra januar til november enn i tilsvarende periode i fjor.

– Det er litt vanskelig å gi konkrete svar akkurat på hvorfor det er en økning. Ut fra disse tallene har vi for eksempel ikke grunnlag for å si at impotens er et økende problem, og at det er flere som trenger legemiddelet, sier Andresen.

Kjøpte ulovlig før

De reseptfrie potensmidlene selges for øvrig kun til personer over 18 år og med veiledning i apotek.

– En av grunnene til at vi fikk disse midlene og ordningen «reseptfritt med veiledning» i sin tid, var blant annet at man så at det ble importert mye fra utlandet, og at mange kjøpte disse legemidlene illegalt, sier Andresen.

Hun utelukker ikke at salgsøkningen kan bety at flere kjenner til muligheten for å få kjøpt på apotek uten resept og velger å kjøpe midlene lovlig i Norge.

– Vi har ikke tall på det ulovlige salget fra utlandet, så da blir det igjen vanskelig å si noe konkret.