Norge

Salget av eiendommen Bloksberg skaper strid
Lundteigen refser prinsesse Märtha: – Upassende

Eiendommen Bloksberg på Hankø i Østfold var kongefamiliens feriested i generasjoner. Nå skal det selges. Det vekker reaksjoner.

Bloksberg, den norske kongefamiliens feriested på øya Hankø i Fredrikstad kommune i Østfold. Prinsesse Märtha Louise arvet eiendommen etter sin bestefar kong Olav.
Publisert Sist oppdatert

– Jeg synes det er upassende at Bloksberg blir solgt til private for å bli en privatskatt. Dette bør være fellesskapets skatt, sier Per Olaf Lundteigen (Sp) til VG.

Prinsesse Märtha Louise overtok eiendommen i 2001. Da ble markedsprisen vurdert til om lag 20 millioner kroner. Nå har hun bestemt seg for å selge det 100 år gamle feriestedet på Hankø i Østfold.

Eiendommen ble i sin tid kjøpt av daværende kronprins Olav i 1947.

På eiendommen er det et hovedhus og gjestefløy, i tillegg til båthus og flytebrygge.

Les også: Prinsesse Märtha Louise blir travkusk

– Sjokkerende lavt

Prinsesse Märtha Louise - Foto: NTB scanpix.
Prinsesse Märtha Louise - Foto: NTB scanpix.

Kjendismegler og advokat Torbjørn Ek, som har fått oppdraget med å selge prakteiendommen viser til at taksten er satt til 35 millioner, ifølge Dagbladet.

Eiendomsmegler Miguel Sørholt mener derimot at markedsverdien kan være det dobbelte; 70 millioner kroner, og viser til prisnivået på andre eiendommer i samme område.

– Det vil jeg si er helt uforståelig. Det er sjokkerende lavt, sier Sørholt om taksten på 35 millioner.

Les også: Underskudd for Märtha Louises engleskole

Prinsesse Märtha fikk ikke en krone

– En sentral rolle i mange begivenheter

– Det er en eiendom som har en sentral rolle i mange begivenheter knyttet til kongefamilie og offentlighet, sier Per Olaf Lundteigen. Foto: Privat
– Det er en eiendom som har en sentral rolle i mange begivenheter knyttet til kongefamilie og offentlighet, sier Per Olaf Lundteigen.

Men det er ikke bare prisen som skaper strid. Stortingspolitiker for Sp og tidligere saksordfører for bevilgningene til kongehuset, Per Olaf Lundteigen, oppfordrer Regjeringen til å kjøpe feriestedet.

– Jeg vil påpeke at det ikke er en vanlig eiendom vi snakker om. Det er en eiendom som har en sentral rolle i mange begivenheter knyttet til kongefamilie og offentlighet, sier Lundteigen til VG.

Fortidsminneforeningen reagerer på Lundteigens forslag, og viser til at kongefamiliens eindom på Hankø aldri har tilhørt fellesskapet

Les også: Märtha Louise: – Jeg har ikke lyst til å være alene resten av livet

Märtha Louise gjorde internasjonalt comeback med en tredjeplass