Norge

Sak mot båtfører henlagt etter vannscooterulykken i Hidlefjorden

To gutter på 15 og 16 år døde i en vannscooterulykke i Hidlefjorden i september. En båtfører var siktet for uaktsomt drap, men saken mot ham er nå henlagt.

Publisert Sist oppdatert

– Det er en lettelse for ham at denne biten er ute av verden. Samtidig vil han fortsatt uttrykke stor medfølelse med de etterlatte. Selv om den strafferettslige biten nå er borte, må han fortsatt leve med det som har skjedd. Han tenker veldig på de etterlatte, sier båtførerens advokat Sigurd Rønningen til Stavanger Aftenblad.

Saken er henlagt som intet straffbart forhold anses bevist.

– Det vil si at etterforskningen med tyngde har avdekket at det ikke har skjedd noe uaktsomt og straffbart, sier Rønningen.

Hendelsen skjedde natt til 1. september. Båtføreren i 30-årene har forklart at han traff noe i sjøen den natten. Han tok kontakt med politiet rundt klokken 1.30. De videresendte ham til Hovedredningssentralen (HRS), som rådet ham til å kjøre videre.

Dagen etter ble vannscooteren funnet i fjæra, mens guttene ble funnet døde i sjøen noen timer senere. Begge guttene var bosatt i Stavanger.