Ryanair-opprør mot fransk billettskatt – kutter tre destinasjoner
Selskapet reduserer sin kapasitet i Frankrike med 13 prosent, og skylder på en kraftig økning i billettskatten for flypassasjerer.
Annonse
Siste
-
SV-lokallag fremmer mistillit mot partiledelsen
-
Mann funnet død etter leilighetsbrann i Skien
-
Båt synker mellom Bugøynes og Vadsø – tre båter er framme ved båten
-
Akeulykken i Gjøvik: Ti ungdommer på samme matte – ingen hadde hjelm
-
Sykehus sliter med hva som er forskning: – Det kaves på golvet, sier forskningssjef
– Avgjørelsen kommer som følge av at den franske regjeringen ikke har gått tilbake på skatteøkningen på 180 prosent, som ble innført i mars, skriver selskapet i en pressemelding.
Selskapet dropper flyplassene i Strasbourg, Bergerac og Brive. Det betyr 25 ruter og 750.000 seter mindre tur-retur Frankrike hvert år for lavprisselskapet.
– Det er uakseptabelt at et stort europeisk land som Frankrike henger så langt etter resten av EU, med trafikktall fortsatt under nivået før koronapandemien, på grunn av høye statlige avgifter og sikkerhetsgebyrer. Disse gjør mange franske regionale flyruter ulønnsomme, særlig om vinteren, sier Ryanairs kommersielle direktør Jason McGuinnes.