Verden

Russland og Belarus holder felles atomøvelse

Russland og Belarus gjennomførte mandag en felles atomøvelse, der de øver på leveranse av kjernefysisk ammunisjon og forberedelser av atomangrep.

Publisert
SE SISTE NYHETSVIDEO

I fjor utplasserte Russland sin nyutviklede hypersoniske rakett Oresjnik i Belarus – en rakett som kan utstyres med atomstridshode.

I en uttalelse mandag insisterer Belarus' forsvarsdepartement på at øvelsen ikke er rettet mot tredjeland, og at den ikke utgjør noen trussel mot sikkerheten i regionen.

I forrige uke ga Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ordre om å forsterke det militæret nærværet mot grensen til Belarus. Han hevdet også at Russland planlegger å gjennomføre en ny offensiv mot Ukraina via Belarus.

Russland avviser imidlertid Zelenskyjs anklager og hevder at han bare forsøker å hisse opp situasjonen.

I forrige uke testet Russland den interkontinentale ballistiske raketten Sarmat, som også kan brukes i et eventuelt atomangrep.

Øvelsene blir gjennomført etter at Ny Start-avtalen mellom USA og Russland utløp i februar. Dermed forsvant en rekke restriksjoner som de to landene har pålagt seg selv når det gjelder opprustning av atomvåpen.