Verden
Russland er i samtaler om å forsyne Houthi-militsen med nye missiler
Iran fungerer som mellommann i samtalene.

Siden krigen mellom Israel og Hamas startet i oktober i fjor, har den jemenittiske Houthi-militsen stått bak en rekke angrep med droner og raketter mot skipsfarten i Rødehavet. Militsen har uttalt at angrepene kommer til å fortsette inntil Israel stanser angrepene mot Gazastripen.
USA og Storbritannia har angrepet houthi-mål i et forsøk på å beskytte skipsfarten, men har ikke klart å stanse militsens angrep i Rødehavet.
Nå skal Russland være i forhandlinger med houthiene om å utstyre dem med skyts som kan gjøre situasjonen i Rødehavet enda mer anspent.
Det er nyhetsbyrået Reuters som skriver om de hemmelige samtalene.
Det er sjømålsmissilet Yakhont, også kjent som P-800 Oniks, som Russland nå vurderer å supplere militsen med, opplyser syv kilder til nyhetsbyrået. Missilet vil sette militsen i stand til å true amerikanske og europeiske krigsskip som for tiden beskytter skipstrafikken i Rødehavet.
– Det er en veldig bekymringsfull utvikling, sier en anonym amerikansk tjenestemann som ikke vil bekrefte hvilket våpen det er snakk om.
Se video: Russland slår tilbake
Skal ha møttes i Teheran
Iran støtter houthiene, og fungerer som mellommann i samtalene mellom Russland og militsen, hevder uavhengige kilder overfor nyhetsbyrået.
Russland og Houthi-militsen skal ha møttes i Irans hovedstad Teheran minst to ganger i år. Samtalene skal ha startet da Ebrahim Raisi var president i Iran. Raisi mistet livet i en helikopterulykke 19. mai.
Det er ventet at nye samtaler vil finne sted i løpet av de neste ukene.

Verken det russiske forsvarsdepartementet eller Irans FN-delegasjon har besvart Reuters' henvendelser om en kommentar til opplysningene i saken.
Mohamed Abdel-Salam, som er houthienes offisielle talsperson, sier til Reuters at opplysningene som fremgår av saken er helt ukjente for dem.
Settes i sammenheng med krigen i Ukraina
Dette er tilsynelatende et nytt eksempel at Russland og Iran har tette bånd.
Tidligere denne måneden anklaget USA, Storbritannia, Tyskland og Frankrike alle Iran for å forsyne Russland med raketter som skal brukes i Ukraina-krigen. Landene har derfor innført nye sanksjoner mot Iran.

At Russland nå vurderer å utstyre houthiene med Yakhont-missiler settes i sammenheng med at vestlige land vurderer å gi Ukraina tillatelse til å ta i bruk langtrekkende missiler mot mål inne i Russland, skriver Reuters.
– Samtalene virker å være relatert til vår holdning til Ukraina og hva vi er villige eller ikke villige til å gjøre, sier en ansatt i USAs forsvarsdepartement.
Russlands president, Vladimir Putin, advarte i sommer om at det kunne bli aktuelt for Russland å sende langtrekkende våpen til Vestens fiender.
Her kan du lese alt om krigen i Ukraina
– Vil være en «game changer»
Fabian Hinz, som er stipendiat ved International Institute for Strategic Studies (IISS), omtaler nyheten som en potensiell «game changer» for sikkerheten i regionen, og viser til at Yakhont-missilet er langt mer avansert enn missilene som militsen i Jemen så langt har hatt til sin disposisjon.
Han påpeker at missilet også kan brukes mot mål på land, og mener Saudi-Arabia, en av Irans fremste motstandere, vil se på det som en trussel.
Reuters får opplyst at USA skal ha diskutert samtalene mellom Russland og houthiene med Saudi-Arabia i sommer, og at både USA og Saudi-Arabia også har tatt opp denne saken direkte med russerne. Konsekvensene av en potensiell våpenleveranse vil kunne bli store, advarer amerikanerne.
– Saudierne er skremt, vi er skremt og våre partnere i regionen er skremt. Houthiene gjør allerede nok skade i Rødehavet. Dette vil sette dem i stand til å gjøre enda større skade, sier en ansatt i USAs forsvarsdepartement.