Norge

Rogalending siktet for medvirkning til drap på mafiaboss

En person fra Rogaland er siktet for medvirkning på drapet på mafiabossen Izzet Eren i Moldova. Han ble skutt sju ganger av en antatt leiemorder.

Publisert Sist oppdatert

– Min klient har ingenting med likvideringen å gjøre. Anklagene mot ham er ubegrunnet. Han er pågrepet på det enkle grunnlaget at han kjente offeret, sier den 51 år gamle nordmannens advokat i Moldova, Alexei Kebes til Stavanger Aftenblad.

Drapet på mafiabossen Izzet Eren skjedde 10. juni i år i Moldovas hovedstad Chisinau. En mann dukket opp på en elektrisk sparkesykkel da Eren satt på en uterestaurant.

Han fikk tre skudd i hodet og fire skudd i ryggen. Lokalt politi omtaler drapet som et profesjonelt leiemord, ifølge moldovske og britiske medier.

Den siktede 51-åringen er straffedømt tre ganger i Norge. Den siste dommen falt i 2022, men nordmannen rømte da landet for å unngå soning. Dommen relaterte seg til økonomisk kriminalitet.

Izzet Eren beskrives som en leder i den kriminelle grupperingen Tottenham Turks fra Nord-London. Gruppen kobles blant annet til flere drap. Selv var Eren internasjonalt etterlyst av engelske myndigheter, siktet for heroinsmugling og menneskehandel.