Riksrevisjonen skal undersøke myndighetenes innsats for Oslofjorden
Riksrevisjonen skal undersøke om norske myndigheter har gjort nok for å bedre miljøtilstanden i Oslofjorden.
De skal undersøke perioden 2016 til 2026, skriver Adresseavisen.
– Vi starter denne undersøkelsen fordi Oslofjorden over tid har vært i en alvorlig miljøtilstand, sier ekspedisjonssjef hos Riksrevisjonen, Hilde Ludt, til avisen.
– Ved å gjennomføre en undersøkelse vil vi belyse den helhetlige innsatsen i forvaltningen for å nå Stortingets mål om å bedre miljøtilstanden, fortsetter hun.
Kloakkutslipp fra land er en av problemstillingene de skal se på.
Adresseavisen undersøkte i fjor hvor godt norske renseanlegg renser kloakken. De fant flere mangler, blant annet at mange anlegg renser dårligere enn det EU krever.
51 av 160 renseanlegg for kloakk i nedbørsfeltet til Oslofjorden brøt med det som skal være dagens krav til rensing i større tettsteder i 2024.
Miljødirektoratet erkjente bruddet med avløpsdirektivet og at det hadde gått utover Oslofjorden.