Rettsmøte i ICC i saken mot ekspresident Duterte
Filippinenes tidligere president Rodrigo Duterte (80) møter i Den internasjonale straffedomstolen (ICC) i Haag i Nederland i dag.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Duterte anklages for forbrytelser mot menneskeheten og for medvirkning til minst 78 drap som en del av den såkalte krigen mot narkotika som ble ført da han satt ved makten.
I dagens rettsmøte skal dommerne vurdere om aktors påstand er velfundert nok til at det går videre til en formell sak. Duterte har nektet all straffskyld og kalt anklagelsene for løgner. Forsvarerne hans har ment at han må løslates av helseårsaker.
Den tidligere presidenten kommer ikke til å være til stede i rettssalen, uten at det er gitt noen videre begrunnelse for dette. Det regnes ikke som unormalt.
Han ble pågrepet i mars i fjor og er den første statssjefen som anklages for forbrytelser mot menneskeheten av domstolen.
Ifølge menneskerettighetsorganisasjoner mistet inntil 30.000 livet i den såkalte krigen mot narkotika. Politiet har tidligere anslått tallet til 6000.
Dagens rettsmøte starter etter planen klokken 10. Avgjørelsen om saken går videre i domstolssystemet ventes i mai.