Verden

Renate Reinsves siste film skaper debatt i Cannes

Filmen «Fjord» får blandede kritikker etter premieren i Cannes. Skuespiller Renate Reinsve sier det er skremmende å spille en så sterkt kritisert person.

Renate Reinsve på pressemøtet tirsdag i Cannes.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Utgangspunktet i «Fjord» er at en rumensk-norsk familie flytter til en kystby i Norge der de fem barna ganske snart blir tatt av myndighetene, det norske barnevernet. Rumenske Christian Mungius film vekker debatt på filmfestivalen i Cannes. Tirsdag møtte han og en av hovedrolleinnehaverne, Renate Reinsve, pressen.

– Jeg vil fortelle om viktige temaer, som hvordan tradisjonelle verdier kolliderer med vestlige verdier, og om hvordan dette fører til splittelse, sier Mungiu.

Familien i filmen er dypt kristen. Når et av barna på skolen sier at homofili er synd, vekker det reaksjoner. En lærer oppdager blåmerker på den eldste jenta og mistenker foreldrene har mishandlet henne. Barnevernet og politiet kobles inn, språkvansker og kulturkrasj fører til at barna blir tvangsplassert, og det blir rettssak.

Forstå andres perspektiv

Reinsve spiller moren i filmen. Hun mener den handler om å forsøke å forstå et annet menneskes perspektiv.

– Hun er dypt troende, hun er veldig ydmyk, hun lever et liv som er helt annerledes enn det jeg lever. En film som denne lærer oss hvor vanskelig det kan være å forstå, sier hun.

– Det var skremmende å spille noen som mange mener tar feil. Jeg elsker dynamikken rundt det som skjer i en familie, men ble slått av hvor stivt systemet kan være. Når er det på tide at samfunnet tar over, spør Reinsve.

Tar ikke stilling

Filmen beskrives som dypt engasjerende, men det tas ikke stilling til om det var rett eller galt av myndighetene å tvangsplassere barna.

– Livet er tvetydig, og det må man respektere. Hvorfor gjør de slik? En film skal gi den som ser den en mulighet til å tenke seg om. Det er det jeg vil gjøre, sier Mungiu.

Han understreker også at filmen ikke skal oppfattes som kritikk mot Norge. Den er inspirert av flere saker som han leste om for noen år siden.

– Jeg gjorde mye research, jeg snakket med mange mennesker som selv på ulike måter har vært involvert. Filmen er fiksjon, men er inspirert av virkelige saker. Det handler om hva som skjer når dine personlige verdier kolliderer med verdiene i samfunnet du har flyttet til, sier Mungiu.

Kjølige Norge

Anmelderne har litt ulikt syn på filmen. «Cristian Mungiu på gyngende grunn med merkelig barnemishandlingsdrama», skriver The Guardian, og gir den to av fem stjerner. The Telegraph er mer positive og skriver at «dette storslåtte dramaet om liberalt hykleri vil få blodet ditt til å koke».

Adresseavisen mener «Fjord» er en ujevn, men tidvis svært god film, men dårlig norgesreklame.

– Norske verdier får seg en trøkk i tidvis strålende, men noe ujevnt oppgjør med norsk barnevern, slår anmelder fast.

Også Aftenposten holder tilbake superlativene, og mener Reinsve neppe vinner noen priser for å spille usympatisk mor, i en film som «fillerister det norske barnevernet»

– På tross av vakre bilder av majestetiske fjell og fjord, vil filmen neppe fungere som en god norgesreklame. Filmens iskalde farger er med på å gi inntrykk av at Norge er et kjølig, byråkratisk samfunn, hvor det ikke nødvendigvis er så enkelt å bli integrert.

NRK er hakket mer positive, med terningkast fem:

– Det er interessant å se hvordan vårt norske sosialdemokrati ser ut under en rumensk lupe, skriver anmelder Birger Vestmo.