Rekordstor økning i søknader fra USA til norske folkehøgskoler

Søknadene fra USA til norske folkehøgskoler har økt med 40 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Det viser nye tall fra Folkehøgskolene.

Publisert

Amerikanerne tar også direkte kontakt for å sikre seg skoleplass, forteller informasjonsleder Dorte Birch i en pressemelding.

– Vi får ofte en økning i epost og telefoner fra USA når det skjer kontroversielle ting i amerikansk politikk, forteller hun.

– Noen sier rett ut at de vil komme seg vekk fra landet.

Mens norske elever kan få lån og stipend gjennom Lånekassen, må amerikanske søkere betale hele skoleåret selv.

– Amerikanerne er vant til å betale for å gå på skole, og mange synes prisen du betaler for mat, rom og studieturer er mer enn fair, sier Birch.

Den svake kronekursen bidrar også til å gjøre skoleåret rimeligere for søkerne fra USA.

Birch tror også økt interesse kan henge sammen med den amerikanske dokumentaren Folktales, som nylig hadde premiere på NRK i Norge. Filmen følger elever ved Pasvik folkehøgskole i Finnmark, er kortlistet til Oscar for beste dokumentar og har fått god mottakelse i USA.

Til tross for økningen understreker Birch at folkehøgskolene ikke vil bli dominert av amerikanske elever.

– Skolene kan kun ha ti prosent elever som kommer fra land utenfor EU/EØS, og selv om mange skoler har et internasjonalt miljø, er et klart flertall av elevene norske, sier hun.