Rekordmange klager til PFU – ser på endringer
Det har kommet over 800 klager til PFU i løpet av året, noe som er et historisk høyt tall. Utvalget ser på begrensninger.
Det skriver Journalisten.
Selv om Pressens faglige utvalg (PFU) ønsker at klageordningen skal være godt kjent og at det skal være enkelt å klage, ser de på tiltak for å møte økningen i klager.
– Det ble all time high med godt over 800 klager. Vi har satt i gang et arbeid for å se på hvordan vi skal sikre at vi får klager som er såpass gode at de kan behandles, og for å få ned omfanget, sier generalsekretær i Norsk Presseforbund, Elin Floberghagen, til Journalisten.
Hun fremholder at det er viktig at PFU har mulighet til å håndtere klagene.
– Så jeg er litt bekymret for omfanget PFU klarer å håndtere. Det er grenser for hvor mye, og hvor store klagene kan være. Det må vi se på, sier Floberghagen.
Også Medier24 har omtalt økningen i klager til PFU. Da uttalte Floberghagen at hun tror bruk av KI til klageskriving kan føre til flere klager.
Blant de ulike mulige tiltakene Norsk Presseforbund vil utforske, finner ble det nevnt en kortere klagefrist. I dag er den på seks måneder, og et av forslagene som er diskutert er å gå ned til tre måneder.
Begrensninger på klagetekstens omfang og tilsvarsrunde er andre tiltak som vil vurderes, samt minnelig ordning.
I alt endte norske medier med å bli felt i PFU 46 ganger i 2025.
juleideer fra kreative ideer