Verden

Rekordhøy pris på kaffebønner

Kaffedrikkere bør stålsette seg etter at prisen på arabica-bønner steg til det høyeste nivået siden begynnelsen på 1970-tallet på råvaremarkedet i New York.

Den brasilianske kaffeprodusenten Joao Rodrigues Martins med en håndfull ødelagte kaffebønner i delstaten São Paulo. Bildet ble tatt i september. Foto. Andre Penner / AP / NTB
Publisert Sist oppdatert

Handelen endte med en oppgang på 4,9 prosent, skriver nyhetsbyrået Bloomberg. I løpet av året har prisen på kaffebønner omtrent doblet seg.

Bak prisstigningen ligger bekymring for avlingene av kaffebønner i Brasil, som er verdens største kaffeprodusent.

I år har mange avlinger blitt rammet av tørke, og en av landets største kaffeprodusenter, Volcafe, har gjort en kraftig nedjustering av sine prognoser.

Utfordringene er ikke bare knyttet til Brasil. Også i Vietnam, som er en stor eksportør av den enklere robusta-bønnen, har tidligere i år blitt rammet av både tørke og kraftig nedbør, noe som har svekket avlingene.

Ifølge Bloomberg risikerer forbrukerne å måtte betale for prisstigningen ved at butikker og kaféeiere skrur opp utsalgsprisene.

70 prosent av verdens kaffe lages av arabica-bønner, og en andel på 40 prosent produseres i Brasil, ifølge Trading Economics.