Politikk
Regjeringskrise i Tyskland:
Bikkje innmeldt i det tyske partiet SPD forut for skjebne-avstemning
Hund med i tysk skjebnevalg.
En funksjonsdyktig koalisjonsregjering i EUs viktigste medlemsland Tyskland står og faller med en uravstemning blant de tyske sosialdemokratene i partiet SPD, som startet 20. februar.
De 463.723 medlemmene som har stemmerett, skal si ja eller nei til å gå inn i en storkoalisjon med høyrepartiene CDU og CSU, populært kalt «GroKo» i Tyskland.
Partiet som er på bunnivå i oppslutning på meningsmålingene, er sterkt splittet.
Avstemningen slutter 2. mars, og resultatet blir trolig kunngjort 4. mars.
Les også:Merkel tror på stabil storkoalisjon
Blir SPD-avstemningen manipulert?
Men muligheten for manipulering med denne SPD-uravstemningen er såvisst til stede, skriver avisa Bild.
Innen fristen for å få stemme 6. februar, hadde 24.000 nye medlemmer meldt seg inn i SPD.
Og en av dem var hunden Lima.
Bild testet nemlig hvor troverdig innmeldingssystemet til SPD fungerte forut for dette viktige veivalget for Tyskland og EU.
De prøvde å melde inn Lima - og lyktes.
De nyinnmeldte utgjør 5,2 prosent av medlemsmassen og kan bli tungen på vektskåla.
Bild skriver at det er frykt for at ikke bare Lima, men også utenlandske krefter infiltrerer uravstemningen.
Les bakgrunn:SPD sier ja til regjeringssamtaler med Merkel
Spetakkel i partiet
SPD gikk til valg under ledelse av Martin Shulz, men vant ikke over Angela Merkel, skriver NTB. Han anbefalte da at partiet skulle bli i opposisjon og skape sin profil derfra.
Men da Merkels forsøk på å danne en regjering med to mindre partier slo feil, endret han mening og begynte likevel å forhandle. Han hadde tidligere sagt at han ikke ønsket en ministerpost under Merkel, men etter at avtalen var på plass sa han at han skulle bli utenriksminister.
Det førte til spetakkel i partiet og endte med at han droppet både ministerposten og ledervervet.
Midlertidig leder er Hamburgs tidligere borgermester Olaf Scholz, inntil Nahles offisielt velges som SPDs første kvinnelige leder i april.
Om SPD stemmer nei til å gå med på en koalisjonsregjering, må Tyskland kanskje gjennom et nytt valg. Eventuelt må landet, som er Europas økonomiske motor, drives av en minoritetsregjering, oppsummerer NTB.