Regjeringen tar grep for å sikre ølservering under fotball-VM

Regjeringen har startet prosessen for å sikre servering av alkohol om natten under fotball-VM til sommeren.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) tapper øl under et besøk til Øyafestivalen i Oslo i 2024. Nå vil regjeringen også sikre mulighetene for at glade fotballtilhengere skal få servering under VM til sommeren.
Publisert Sist oppdatert

– Vi jobber nå med en løsning som vil bli sendt på offentlig høring i løpet av de neste ukene slik at dette kan komme på plass i god tid før fotball-VM, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre til TV 2.

Da det før jul ble klart at Norge hadde kvalifisert til fotball-VM i USA for første gang på 27 år, ble det raskt problematisert at kampene ville finne sted om natten norsk tid.

– Til fløyta går

Det kunne bli utfordrende for dem som ville ønske å se kampene på utesteder som er omfattet av alkoholloven. Men statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) gikk raskt ut og sa at det måtte bli mulig å finne en politisk løsning dette.

– Det er et stort sosialt fenomen i Norge at vi ser kamper sammen, og det er også mulig å ta en øl, og det må du kunne gjøre til fløyta går, uttalte Støre på Politisk kvarter i NRK den 17. desember.

Han lovet at alle skal få drikke øl helt til både eventuelle ekstraomganger og straffespark er over, og enda én etter det.

Skjenking av alkohol må avsluttes senes klokken 3 på natten etter norsk lov.

Mange som gleder seg

– Vi er mange som gleder oss til å se herrelandslaget vårt spille VM-kamper i USA neste sommer, sier Jan Christian Vestre til TV 2.

De norske fotballherrenes VM-billett ble innløst med en knallsterk 4-1-seier borte mot Italia i november. Haaland og lagkameratene sikret Norges første VM-deltakelse siden 1998.

Norge møter Senegal og Frankrike i gruppespillet under VM i USA. Motstander nummer tre blir klar til våren. Den seneste gruppekampen starter klokken 2 på natten norsk tid.

Helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap), her fotografert i oktober i fjor.