Norge

Redningsmannskap rykket ut til fritidsbåt som sank – trolig gjort med vilje, mener politiet

Hovedredningssentralen opplyste om at en fritidsbåt sank ved Lindesnes. Det ble raskt avklart at det ikke var noen om bord.

Publisert Sist oppdatert

Redningsmannskap rykket ut og det ble oppdaget at det var boret tre store hull i baugen.

– Dette er noe vi ser, at folk forsøker å kvitte seg med gamle båter på denne måten. Det er både svindel og miljøkriminalitet, og det forsøpler. Nå var jo dette et mislykket forsøk, og vi skal undersøke båten grundig, for å se om vi kan komme fram til den som har gjort det, sier operasjonsleder Øyvind Hægland til TV 2.

Båten det gjelder ligger ved Ballastskjæran, ikke langt unna Mandal i Vest-Agder.

Meldingen kom fra et lasteskip som observerte båten med bare baugen som stakk opp over vannflaten, opplyste politiet i Agder i 10.30-tiden. Fritidsbåten er på rundt 25 fot.

Politiet sendte dykkere til stedet i 11-tiden for å undersøke. Men det ble raskt avklart at hendelsen var mindre dramatisk enn det de først antok.

– Det er vurdert som mindre sannsynlig at det har vært folk til stede i båten, men det undersøkes av dykkere. Dramatikken er derfor tatt noe ned, sa Hægland til NTB i 11-tiden.