Kultur
Rammstein-frontmann anmelder tysk avis
Rammstein-frontmann Till Lindemann har anmeldt den tyske avisen Der Spiegel for måten fjorårets anklager om seksuelle overgrep ble dekket på.
I mai 2023 ble Rammstein-vokalisten anklaget for overgrep i forbindelse med en konsert i Litauen. En ung, irsk kvinne hevdet at hun var blitt rekruttert, «groomet» og dopet under en fest i forkant. Deretter dukket det opp flere lignende historier i sosiale medier.
Till Lindemann benektet anklagene, og hans advokater uttalte at de «uten unntak var usanne».
I juni samme år publiserte Der Spiegel en artikkel med overskriften «Sex, makt, alkohol – hva de unge kvinnene fra rad null forteller». Reportasjen førte til rettssak, og en tysk domstol forbød Der Spiegel å antyde at Lindemann skal ha dopet ned eller fått unge kvinner beruset i forbindelse med konserter.
En etterforskning som påtalemyndigheten i Berlin innledet, ble avsluttet i august 2023 fordi det ikke ble funnet bevis for at Lindemann hadde begått seksuelle overgrep. «Opplysningene som vitnene ga i pressen, er ikke blitt bekreftet av utredningen», het det.
Nå har Till Lindemann selv tatt rettslige skritt – og levert inn en anmeldelse mot sjefene på Der Spiegel. Dette ifølge en pressemelding fra Rammstein-vokalistens advokat, gjengitt av Loudwire. I anmeldelsen hevdes det at avisens reportasje blant annet inneholdt forfalskede dokumenter.