Verden
Putin: Ser ingen grunn til å møte Zelenskyj
– Zelenskyj har bedt om et møte, men jeg ser ingen grunn til å møtes, sier Russlands president Vladimir Putin.
Uttalelsen kommer dagen etter at Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj skrev et åpent brev til sin russiske motpart. Her ba han om en slutt på krigen og foreslo et møte mellom de to.
– Ukraina foreslår å avslutte denne krigen gjennom et direkte engasjement mellom oss og deg. Jeg foreslår et møte, skrev Zelenskyj.
Putin deltar denne uka på St. Petersburg International Economic Forum. Fredag kommenterte han brevet.
– Dette brevet inneholder noen ganske uhøflige bemerkninger. Var det for å legge til rette for et møte ansikt til ansikt, eller for å unngå et slikt møte? Jeg tror det var det siste, sier Putin.
– Zelenskyj ba om et møte, men jeg ser ingen grunn til å møtes, vi trenger varige fredsavtaler, fortsetter han.
Putin uttrykker også undring over at Ukraina ikke ønsker president Donald Trumps administrasjon som en garantist for fredssamtaler. I tillegg mener han det var galt av Zelenskyj å ta dialogen i det offentlige rom.
Alt Ukraina er ute etter, er å, stanse russisk framrykking, mener Putin, som understreker at han er villig til å inngå avtaler.
– La ekspertene jobbe, utvikle noen løsninger, deretter kan vi møtes.