Norge
PST lanserer ny trusselskala
PST vurderer faren for et terrorangrep i Norge som «moderat». I dag lanserte tjenesten en ny skala for vurderingen av terrortrusler.
Politiets sikkerhetstjeneste (PST) har endret sin skala for vurdering av terrortrusler i Norge. Nå opererer de med fem ulike nivåer.
Per i dag mener man at situasjonen er på nivå 3 – «Moderat». Det er ingen heving fra tidligere, men innebærer at PST vurderer det slik at en eller flere terrorister har både «evne og vilje» til å gjennomføre et angrep.
«PST har per 2. mai ingen troverdig informasjon som tilsier at ekstreme islamister planlegger voldelige handlinger mot merkedager, arrangement eller folkeansamlinger i 2019», heter det i sikkerhetstjenestens nye vurdering.
Trusselen redusert
De regner med at antallet terrorangrep fra ekstreme islamister i Europa vil fortsette å synke. Antallet ble halvert fra 2017 til 2018. PST skriver også at det finnes enkelte ekstreme islamister med et voldspotensial, men at den «generelle terrortrusselen er noe redusert nå sammenlignet med tidligere år».
Sikkerhetspolitiet slår også fast at høyreekstreme miljøer har et voldspotensiale i Norge, og at det har vært en «negativ utvikling» i enkelte av disse miljøene. PST viser i den forbindelse til at enkelte har hyllet høyreekstreme terrorangrep utført i utlandet, hvor man har vært inspirert av den norske massemorderen Anders Behring Breivik.
Det har også dukket opp nye internasjonale høyreekstreme grupperinger med mål om å gjennomføre terrorangrep i vestlige land, og de har norske sympatisører.
«Det er imidlertid fortsatt få personer som har disse sympatiene. PST vurderer det fortsatt som lite sannsynlig at norske høyreekstreme vil forsøke å gjennomføre terrorangrep i 2019», skriver politiet.
Advarer mildt før 17. mai
Knappe to uker før 17. mai, og dagen etter markeringen av 1. mai, skriver man at «merkedager med store, ubeskyttede folkemengder» kan være et potensielt terrormål i Norge.
For de høyreekstreme miljøene er det «muslimer, innvandrere og det de anser som innvandringsliberale myndighetspersoner», som kan være potensielle mål.
PST avslutter sin trusselvurderingen med å skrive:
«Det mest sannsynlige «modus operandi» for et potensielt terrorangrep i Norge vurderes å være angrep mot lett tilgjengelige mål med relativt enkle midler, begått av en til to personer.»
juleideer fra kreative ideer