Politikk
PST håper Kongen stopper «spionbro»
Justisdepartementet vurderer nå om de skal be Kongen i statsråd stoppe den planlagte «spionbroen» utenfor PSTs lokaler i Nydalen i Oslo.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon
Politiets Sikkerhetstjeneste (PST) frykter nemlig at en gangbro over sterkt trafikkerte Kristoffer Aamots gate i Oslo kan brukes som plattform for spionasje, sabotasje og terrorhandlinger. De mener gangbroen som vil gi en tryggere skolevei er i strid med sikkerhetslovgivningen og nasjonale sikkerhetshensyn.
Saken har versert i byråkratiet siden våren 2016. Da fikk Selvaagbygg tillatelse til å bygge en gangbro for blant annet å trygge barns skolevei av Oslo kommune.
PST-sjef Benedicte Bjørnland klagde på avgjørelsen, men fikk ikke medhold. Dermed ble saken sendt Fylkesmannen, og Justis- og beredskapsdepartementet kom på banen på vegne av sikkerhetstjenesten. Men innvendinger om at den truer rikets sikkerhet til tross: Fylkesmannen sier ja til broen.
Nå er det derfor bare Kongen i statsråd som kan nekte byggetillatelse, eller stenge broen for aktivitet når den er ferdigstilt. Og det ønsker PST at han gjør:
Bakgrunn: PST tapte slaget om «spionbro»: Må ha hjelp fra Kongen
Ikke ubetydelig risiko
– PST har varslet departementet, i henhold til sikkerhetsloven § 5 a første ledd, om at gangbroen er en planlagt aktivitet som kan medføre en ikke ubetydelig risiko for at sikkerhetstruende virksomhet blir etablert eller gjennomført. Varselet fra PST er til behandling i departementet, opplyser Justis- og beredskapsdepartementet til ABC Nyheter.
Les også:PST advarer norske talenter om spionverveforsøk

Plan- og bygningsetaten i Oslo kommune har påpekt at PST var klar over at en slik bro skulle bygges da de flyttet inn i Nydalen i 2005. De mener hysjtjenesten burde ha tatt høyde for en endret trusselsituasjon, og viser også til at flere andre bygg med sikkerhetsbehov i hovedstaden ligger sentralt i byen med fri ferdsel ved og under anleggene, blant annet Politihuset og Utenriksdepartementet.
– Ved Norges Bank er det etablert benker foran byggets fasade og tilliggende plassrom er opprustet for å tiltrekke seg mer mennesker og skape mer aktivitet i området rundt det skjermingsverdige anlegget, skriver etaten.
De hevder de ikke klarer å finne alternativ plassering for gangbroen, som de mener det er et sterkt behov for å gi sikker skolevei for barn, samt skape sammenheng i bystrukturen.
Aktuelt:
PST: Sannsynlig med terrorangrep i Norge i år
Advokat ga PST terrortips – fortørnet over svaret
PST: Fortsatt sannsynlig med forsøk på terrorangrep i Norge