Norge

PST: Forventer trusler i forkant av Pride

PST venter økning i antall trusler og hatefulle ytringer i forkant av Oslo Pride, men har ingen indikasjoner på at noen planlegger voldelige angrep.

Publisert

Dette kommer fram i en trusselvurdering om Oslo Pride som Politiets sikkerhetstjeneste (PST) la fram under Trygghetskonferansen i Oslo lørdag.

PST har registrert en nedgang i antall trusler mot skeive siden 2023 og har nå ingen indikasjoner på at noen planlegger voldelige angrep mot Pride eller andre skeive arrangementer i Norge.

– Vi forventer imidlertid at det vil fremsettes trusler og hatefulle ytringer, særlig i opptakten til Pride-måneden juni. I Vesten er pride og skeive samlinger et sjeldent terrormål. I 2025 ble det ikke gjennomført noen terrorangrep mot pride eller skeive mål i Vesten. Historisk sett rammes andre mål langt oftere, sier Caroline Cecilie Iwarsson i PST i en pressemelding.

Ifølge Iwarsson har ikke undersøkelser som PST har gjort de siste tre årene, knyttet til denne tematikken, avdekket en reell intensjon hos trusselaktøren.

Trygghetskonferansen ble første gang arrangert i 2024 etter et initiativ fra Oslo Pride og Justis- og beredskapsdepartementet. I alt deltar over 30 arrangører og organisasjoner.

I januar i år ble Arfan Bhatti utpekt av Oslo tingrett som arkitekten bak prideskytingen i Oslo 25. juni 2022, som Zaniar Matapour utførte. To menn ble drept og flere andre ble skadet mens de feiret pride. Bhatti ble funnet skyldig i medvirkning til grov terror og dømt til 30 års forvaring, men har anket dommen.