Verden

Prognose bekrefter rødgrønn valgseier i Sverige: – Det er i all hovedsak avgjort

De borgerlige regjeringspartiene må gi opp håpet om flertall i Riksdagen, ifølge SVTs prognose i innspurten av stemmetellingen.

Socialdemokraternas partileder Magdalena Andersson (S) og Moderaternas partileder Ulf Kristersson (M).
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Stemmene telles fortsatt, men den rødgrønne opposisjonen har med 99,9 prosent sikkerhet vunnet valget på Riksdagen, ifølge den svenske kringkasterens valgprognose onsdag kveld.

– Det er klart at Tidö-partiene ikke kommer til å få flertall, det er bare noen få promilles sjanse ifølge våre simuleringer. Det er i all hovedsak avgjort, ifølge matematiker Gustav Karreskog Rehbinder, som står bak prognosemodellen sammen med SVT.

Onsdag kveld hoppet et riksdagsmandat fram og tilbake mellom de borgerlige Tidö-partiene og opposisjonen. De rødgrønne partienes ledelse vekslet derfor mellom ett og tre mandaters overvekt (175-174 og 176-173).

Opposisjonen, som består av Socialdemokraterna (S), Vänsterpartiet (V), Centerpartiet (C) og Miljöpartiet (MP), må som ventet nøye seg med et knapt flertall – dersom resultatet står seg.

Göteborg drøyer

Tellingen av de såkalte onsdagsstemmene, som er sent ankomne forhåndsstemmer og utenlandsstemmer, pågår for fullt.

De rødgrønne har hatt et syltynt flertall i de foreløpige resultatene fra søndagens valg til Riksdagen. Siden onsdagsstemmene historisk har påvirket valgresultatet sterkt, følges opptellingen med argusøyne av politikere og journalister i Sverige.

Fortsatt gjenstår opptellingen i flere av storbyene, inkludert Stockholm, Göteborg og Malmö. Disse ventes å gå i rødgrønn favør. Ifølge valgmyndighetene vil resultatet være klart torsdag. Stockholm by ventes å være ferdig telt onsdag kveld, mens Göteborg-resultatet først er i boks torsdag, ifølge svenske medier.

Mandat-pingpong

Da det gjensto å telle stemmene fra færre enn 50 valgkretser, fastslo SVT altså at de borgerlige regjeringspartiene og støttepartiet Sverigedemokraterna ikke kan klare å vinne.

– Men vi mener det kommer til å være ekstremt jevnt mellom hvilket parti som får det siste mandatet. Går det mandatet til Tidö-partiene, blir flertallsforholdet syltynt, sier SVTs reporter Fouad Youcefi.

Ett riksdagsmandat har hoppet frem og tilbake mellom Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna, Moderaterna og Vänsterpartiet under tellingen onsdag kveld. Bare i løpet av én time hoppet mandatet fram og tilbake sju ganger mellom S og SD. Senere på kvelden hoppet det fra S til M, og senere over til V.

Men de rødgrønne partiene har altså gjennomgående hatt flest mandater totalt sett.

– Nei til SD-ministre

Centerpartiets leder Elisabeth Thand Ringqvist påpeker at valget er jevnt og mener at alle partiene må respektere og analysere dette.

– Tidö-partiene har, om prognosen står seg, mistet sitt regjeringsmandat, og Sverige har sagt nei til SD-ministre, skriver hun på X.

Ringqvist legger til at valgresultatet tilsynelatende ikke gir noe mandat for en politisk venstresving, ettersom fire partier i det politiske sentrum går fram.

Socialdemokraterna ble som ventet det største partiet og ser ut til å ha sikret seg drøyt 28 prosent av stemmene. Magdalena Andersson ligger dermed an til å kunne danne regjering sammen med Vänsterpartiet og Miljöpartiet.

Nekter å samarbeide

En flertallsregjering blir det neppe ettersom Centerpartiet nekter å samarbeide med Vänsterpartiet.

Partiet står imidlertid fast på at de hører hjemme på rødgrønn side, og utelukker også et samarbeid med Moderaterna.

I dag leder Moderaternas statsminister Ulf Kristersson en koalisjonsregjering med Kristdemokraterna og Liberalarna, med SD som støtteparti. Før valget ble det enighet om at SD skulle få delta i regjeringen hvis de borgerlige beholdt regjeringsmakten.

, nye bilder