Politiutdanningen i Alta overlever

Det blir nytt inntak av studenter til den samlings- og nettbaserte politiutdanningen i Alta likevel. I alle fall ett.

Aps stortingsreprentant Sigurd Rafaelsen sier at (AP) i salen under Stortingets spørretime.
Publisert

– Det blir et nytt inntak av politistudenter på Politihøgskolen i Alta. Sånn at man kan fortsette piloten og høste flere erfaringer, sier stortingsrepresentant Sigurd Rafaelsen (Ap) til NRK.

Politihøgskolens tilbud i Alta åpnet i august i fjor og fikk 256 søkere på sine 24 studieplasser. De som har startet på utdanningen i Alta, fortsetter på dette studiestedet fram til de uteksamineres.

Det ble imidlertid ikke videreført midler i statsbudsjettet til å starte opp et nytt kull, og dermed så det ut til at det ble med 2025-kullet.

Nå er dette altså gjort om. Etter årets inntak er det imidlertid uklart hva som skjer.

– Finansieringen blir løst. Vi har avklart at vi får dette ut på Samordna opptak, sånn at studenter kan søke seg til skolen i tide. Det er det viktige nå at studenter kan søke og får begynt utdanningen sin til høsten, sier Rafaelsen.

Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) bekrefter at utdanningen fortsetter.

– De ansatte er politiets viktigste ressurs, samtidig som det er krevende å rekruttere og beholde politifolk i nord. Arbeiderparti-regjeringen vil derfor utdanne flere politifolk i Alta, sier hun.