Politikk

Russland reagerer på Nato-øvelsen «Nordic response»

Mens 20.000 soldater fra 13 Nato-land øver på å forsvare Norden, og ytterligere 70.000 soldater snart melder seg på forsvaret av Natos yttergrense i øst, reagerer Russland med harme.

Til sammen 90.000 Nato-soldater fra 32 Nato-land, inkludert 50 marinefartøy og mer enn 80 fly, deltar i «Steadfast Defender». Øvelsen startet 22. januar og varer til 31. mai. «Nordic response», som pågår i Norden, inngår som en del av øvelsen.
Publisert Sist oppdatert

Nato-øvelsen skjer parallelt med storkrigen mellom Ukraina og Russland, som hittil har kostet flere hundre tusen soldater livet.

Under øvelsen deltar to av Natos nyeste medlemmer, Finland og Sverige. Deres inntreden i verdens mektigste forsvarsallianse bidrar til at Natos grenser er flyttet nærmere Russland enn noensinne.

– Demonstrativt og provoserende

Russlands viseutenriksminister, Alexander Grusjko Foto: Sergei Karpukhin / Reuters
Russlands viseutenriksminister, Alexander Grusjko

Russlands viseutenriksminister, Alexander Grusjko, mener «Nordic Response» er en klar provokasjon.

– Militæret overvåker dem. Alle nødvendige midler er tilgjengelige. Vi mener at alle disse øvelsene er demonstrative og provoserende av natur, sier Grusjko, ifølge nyhetsbyrået Tass.

Han advarer Nato om konsekvensene av sabelraslingen tett opptil Russlands yttergrense.

– Enhver militærøvelse, spesielt nær konfliktlinjen, øker risikoen for militære hendelser. For å sikre Russlands forsvarsevne, blir alle nødvendige tiltak iverksatt, sier den russiske viseutenriksministeren.

Største Nato-øvelsen siden 2. verdenskrig

«Nordic response» er integrert i Nato-øvelsen «Steadfast Defender», som er den største i sitt slag siden 2. verdenskrig. Øvelsen pågår utover vinteren og våren.

– Med Finland og snart Sverige med i Nato, er øvelsen en arena for nordisk integrering og samarbeid på forsvarsfronten. Dette er med på å gjøre oss bedre, og Norden tryggere, uttalte sjefen for Forsvarets operative hovedkvarter (FOH), viseadmiral Rune Andersen, i forkant av øvelsen.

– En måte å prøve å få Nato til å sprekke

Finske jegersoldater deltar på fellestrening med svenske avdelinger i Hetta i Nord-Finland Hetta i Nord-Finland 5. mars 2024. Øvelsen er en del av Nordic Response, som er en norsk nasjonal øvelse som gjennomføres i Nord-Sverige, Norge og Finland. (Foto: Anders WIKLUND / TT News Agency / AFP) / Sverige UT Foto: NTB
Finske jegersoldater deltar på fellestrening med svenske avdelinger i Hetta i Nord-Finland Hetta i Nord-Finland 5. mars 2024. Øvelsen er en del av Nordic Response, som er en norsk nasjonal øvelse som gjennomføres i Nord-Sverige, Norge og Finland. (Foto: Anders WIKLUND / TT News Agency / AFP) / Sverige UT

Militæranalytiker ved det danske forsvarsakademiet, Anders Puck Nielsen, har tidligere utpekt Nord-Finland som det mest sårbare og aktuelle angrepsmålet dersom Russland tar sjansen på å utfordre Nato.

– Fra et russisk perspektiv kan det være det mest realistiske stedet for en opptrapping. Et slikt angrep ville ikke ha som hovedformål å erobre land. I stedet ville motivet være en måte å prøve å få Nato til å sprekke, sier Puck Nielsen til Jyllands-Posten.

– Viktigere enn noen gang å øve

Til sammen 90.000 Nato-soldater fra 32 Nato-land, inkludert 50 marinefartøy og mer enn 80 fly, deltar. Øvelsen startet 22. januar, varer helt til 31. mai.

– I dagens sikkerhetssituasjon er det viktigere enn noen gang å øve på å forsvare våre egne områder og trene på å motta allierte soldater og materiell. Ikke minst er det viktig å samhandle og operere sammen med styrker fra Nato og partnerland, understreker viseadmiral Rune Andersen.

Scenarioet for «Steadfast Defender» er at Russland gjennomfører et angrep mot et Nato-land, som igjen utløser artikkel 5 i Nato-traktaten. Denne slår fast at et angrep på ett av medlemslandene skal betraktes som et angrep på hele alliansen.