Norge
Politiet tror ikke at knivstukket 16-åring i Sandefjord var tilfeldig offer
Tre tenåringer er pågrepet og siktet for drapsforsøk etter knivstikkingen i Sandefjord torsdag kveld. Offeret var en 16 år gammel gutt.

– Så langt fremstår den fornærmede ikke som et tilfeldig offer, sier politiinspektør Odd Kostveit til NTB.
Den kritisk skadede gutten ble kjørt med ambulanse til sykehuset i Tønsberg
Han ble funnet av en forbipasserende, og politiet fikk varsel om hendelsen på nødtelefonen klokken 19.16. Halvannen time senere møtte fire 17 år gamle gutter opp på politistasjonen.
Pågrepet etter samtale
– De som møtte opp på politistasjonen cirka klokken 21.50, var en voksen mann, som ikke er involvert her, og fire unge gutter. Alle de fire ble innbrakt, og vi hadde samtaler med dem. Som følge av samtalene og annen etterforskning ble to av de fire pågrepet. De to andre har status som vitner og fikk reise hjem etter avhør, forteller Kostveit.
Den tredje siktede i saken er en 18-åring.
– Han ble pågrepet i en bolig i Sandefjord klokken 2.45 natt til fredag.
Alle er fra Sandefjord
Alle de tre siktede og offeret er fra Sandefjord.
– Fornærmede fylte 16 år tidligere i uken. Det er all grunn til å tro at fornærmede og minst en av de siktede kjenner hverandre fra tidligere. Fornærmede er ikke et tilfeldig offer, sier politiinspektøren.
Politiet vet ennå ikke hva som var bakgrunnen for knivstikkingen.
– Dette er en rystende, alvorlig og veldig trist sak, sier Kristin Flåtten, kommunalsjef for barn og unge i Sandefjord kommune, til NRK.