Verden
Politiet søker etter to brannstiftere etter synagogebrann Australia
Politiet i Melbourne leter etter to maskerte menn som tente på en synagoge i den australske storbyen i det som beskrives som et målrettet angrep.
Brannvesenet ble kalt ut til synagogen Adass Israel like etter klokken 4 fredag morgen. Det brant kraftig da de kom til stedet. En person er skadet etter brannen, som førte til store materielle ødeleggelser.
Styremedlem Benjamin Klein sier medlemmer av forsamlingen var i synagogen da brannen ble startet.
– Noen hamret på en dør og så ble væske kastet inn og tent på. De få som var i synagogen løp raskt ut bakdøren, forteller Klein.
– Brannen fikk tak nokså raskt, sier han og legger til at mange møbler, hellige skrifter og torahruller ble ødelagt i brannen.
– Det er ganske forferdelig og har rystet samfunnet, sier Klein.
Politiet tror angrepet på synagogen var målrettet.
– Vi tror dette var bevisst. Det vi ikke vet er hvorfor, og det skal vi finne ut av, sier Chris Murray i politiet i delstaten Victoria til pressen.
Statsminister Anthony Albanese fordømmer brannen og kaller den en voldelig antisemittisk handling med mål om å skape frykt i samfunnet.
– Vitner så dem bruke et tennmiddel og så spre det med en feiekost, åpenbart for å forårsake så store skader som mulig, sier statsministeren. Han sier antiterrorpoliti vil bistå i etterforskningen.
Rundt 60 brannfolk jobbet på stedet, i tillegg til politiet. En ekspert på brannstiftelser var også ventet til stedet.