Politiet liker det ikke – men mange bruker det

– Urovekkende.

Mange biler i Norge kjører rundt med ulike former for varsling av fartskontroller. Illustrasjonsfoto: Vegard Møller Johnsen, Broom TV 2
Publisert

Denne artikkelen ble først publisert hos Broom.

Til tross for en sommer preget av alvorlige trafikkulykker, viser en ny undersøkelse at 13 prosent av norske bilister bruker teknologi for å unngå fartskontroller. 

Mest populært er slike tjenester i Finnmark og Troms (se hele fylkes-oversikten lenger ned i artikkelen). 

– Sommeren er høysesong for alvorlige trafikkulykker, og vi vet at høy fart er en av hovedårsakene. Derfor er det urovekkende at så mange aktivt forsøker å unngå fartskontroller, sier Arne Voll, kommunikasjonssjef i Gjensidige. 

Han understreker at intensjonen kanskje er god, men påpeker at konsekvensene kan være fatale.

Arne Voll, kommunikasjonssjef i Gjensidige

 Utrykningspolitiet: – Skjønner ikke at det er lov

Fart dreper

I undersøkelsen som er utført av Ipsos for Gjensidige, svarer en av åtte at de har abonnert eller benyttet seg av radarvarsler eller fotoboksvarsler for å unngå bøter.

– Fart dreper. Ingen planlegger å bli skadet i trafikken, men det skjer likevel. Ofte på grunn av for høy hastighet eller farlige forbikjøringer. Å holde fartsgrensene er det viktigste grepet vi kan ta for å unngå ulykker. Når ulykken først er ute, angrer alle – men da er det for sent, sier Voll.

UP vil ha forbud

Det er ikke bare fartskontroller som kan varsels om. Illustrasjonsfoto: Vegard Møller Johnsen, Broom TV 2

La samboeren ta rattet

Erfaring viser at det ofte er menn som sitter bak rattet på lange kjøreturer – og at de i større grad overvurderer egne ferdigheter og kjører for fort.

– Kanskje er det på tide å la samboeren overta rattet. Hadde flere gjort det, kunne vi sett mindre aggressiv kjøring og færre ulykker, sier Voll.

Han mener også at bruken av radarvarsling sier mye om holdningene til enkelte bilister.

Vil straffe deg hardere – nå reagerer politiet

Ikke moralens vokter

Voll understreker at det ikke handler om å moralisere. 

– Vi ønsker ikke at folk skal kjøre med foten konstant på bremsen, sier Voll. 

Sakte kjøring, og å ikke slippe biler forbi, kan også skape farlige situasjoner og mye frustrasjon i trafikken.

– Pust med magen og slipp andre forbi når det er trygt. Husk at vi har et ansvar for at alle kommer trygt frem, avslutter Voll.

Tidenes mest unødvendige bot?

Kan bli forbudt

I sommer skal regjeringen ta stilling til om varsling av fartskontroller skal bli ulovlig i Norge. 

De siste årene har salget av varslingstjenester, for blant annet fartskontroller, tatt skikkelig av i Norge.

Den største aktøren, Safe Driver, har over 100.000 brukere. Her varsles brukerne også om dyr i veibanen eller hindringer i veien.