Verden
Polens luftforsvar på vingene mot russiske missiler «på avveie»
Det polske luftforsvaret har mobilisert forebyggende operasjoner mot russiske missiler på vei mot Ukraina lørdag. Polens statsminister Donald Tusk mener de gjentatte krenkelsene av Natos luftrom er alt annet enn tilfeldig.
– Polen har iverksatt forebyggende militære luftoperasjoner for å beskytte eget luftrom mens Russland angriper Ukraina, skriver det polske forsvaret i et innlegg på X lørdag formiddag.
Militæret har også rustet opp bakkeberedskapen med blant annet radarovervåking og bakkebaserte luftvernsystemer, heter det i meldingen.
Polens statsminister Donald Tusk orienterte nasjonalforsamlingen før helgen om etterretningsopplysninger som viser russiske planer om å angripe land som støtter Ukraina. Hvilke etterretningstjenester opplysningene stammer fra, er ikke kjent.
– Det er en reell fare for at droner eller andre typer prosjektiler kan bli rettet mot territoriet til ett eller flere Nato-land på østflanken og forårsake skader. Den offisielle forklaringen vil være at dette var en ulykke, sa Tusk ifølge The Guardian.
Han mener Russland vil late som at slike hendelser skjer utilsiktet for å «paralysere eller i det minste svekke Natos vilje til å ta i bruk de relevante klausulene» i Nato-traktaten.
Tusk møter Zelenskyj og andre statsledere for de såkalte C8-landene til et toppmøte i Bukovel i Ukraina lørdag.
Senest mandag ble det som antas å være en russisk drone, skutt ned av et Nato-kampfly over Litauen. Både Polen, Estland, Latvia og Litauen har flere ganger opplevd krenkelser av luftrommet sitt i forbindelse med krigen i Ukraina.