Verden
Piloter skal ha sovnet: – Vi vil foreta undersøkelser
De to pilotene ha vært i drømmeland i nesten en halvtime.
Det indonesiske flyselskapet Batik Air er under etterforskning etter at to piloter skal ha sovnet midt i en flygning.
Det melder BBC.
Airbus A320-maskinen var på vei fra Sulawesi til den indonesiske hovedstaden Jakarta. Både mannskapet og de 153 passasjerene om bord kom seg trygt ned på bakken til slutt.
Ville sove – ba styrmann ta kontroll
Ifølge en midlertidig rapport fra det indonesiske samferdselsdepartementet ba den 32 år gamle kapteinen om bord styrmannen ta kontroll over fartøyet fordi førstnevnte ønsket å sove.
Deretter skal også styrmannen ha lukket øynene og falt i søvn.
Flygeledere i Jakarta-området ble møtt med stillhet da de forsøkte å ta kontakt med Batik Air-flyet. Etter 28 minutter fikk de endelig svar etter at kapteinen skal ha våknet opp.
På et tidspunkt kom passasjerflyet ut av kurs.
Se video: Tar av – så skjer dette
– Vi vil foreta undersøkelser
I kjølvannet av hendelsen som fant sted 25. har Batik Air blitt «kraftig irettesatt» av luftfartsmyndighetene i landet. Det stilles blant annet spørsmål ved Batik Air-ansattes hviletid.
– Vi vil foreta undersøkelser av nattflygninger i Indonesia for Batik Air og andre flyselskaper, sa den indonesiske luftfartsdirektøren Kristi Endah Murni i helgen, ifølge Channel News Asia.
Batik Air er på sin side tydelig på at selskapet gir mannskapene tilstrekkelig med hviletid.
De to pilotene er suspendert inntil videre.