Verden
Peter Madsen sitter frivillig isolert i fengsel
46-åringen vil få servert klassisk dansk julemat på julaften.
I august ble den svenske journalisten Kim Wall med Madsen på en tur i ubåten hans for å lage reportasje om den eksentriske oppfinneren.
Det endte i en tragedie.
Halvannen uke senere ble torsoen av Wall funnet i strandkanten ved Amager i København. Peter Madsen har vært varetektsfengslet siden, siktet for å ha drept Wall. Dermed må dansken tilbringe julen Vestre fengsel i København.
Madsen sitter frivillig isolert fra de øvrige fangene. Det skriver den danske avisen Ekstra Bladet.
Les også: Familien hyller Kim Wall i ny video
– Bedre middag enn vanlig
Det er blant annet begrensninger i hva slags julegaver fangene ved fengslet kan motta.
I tillegg vil de få servert julemiddagen hver for seg på cellene. Fangene har derimot muligheten til å besøke hverandre på cellene i inntil 90 minutter, men det er kun tillatt med maks tre innsatte på hver celle.
– Fangene vil se at middagen er litt bedre enn den ellers er. Typisk and og poteter. Men det er også det, forteller Erik Larsen, tillitsvalgt i Københavns fengsler, til Ekstra Bladet.
Ulike forklaringer
Det er allerede reservert tid i Københavns Byret til rettssaken, som etter planen skal begynne 8. mars 2018. Siste planlagte rettsmøte er 25. april 2018.
Madsen har stadig kommet med nye forklaringer siden han ble pågrepet av politiet 10. august etter at ubåten han selv hadde bygget, sank i Køge Bugt utenfor den danske hovedstaden.
Først hevdet han å ha satt den svenske journalisten i land ved en restaurant i København kvelden før. Etter at Walls parterte overkropp ble funnet i sjøen, endret han forklaring og sa at hun døde i ubåten som følge av at hun fikk en luke i hodet. Han har også sagt at han begravde henne til sjøs fordi han fikk panikk.
Madsen innrømmet i midten av oktober at han parterte den svenske journalisten etter at dykkere fant hodet og beina hennes.
Les også: Dansk politi har funnet en ny arm i Køge bukt
juleideer fra kreative ideer