Norge
Peter Frølich slutter som leder i Fritt Ukraina
Etter fire år gir Høyres Peter Frølich seg som leder av hjelpeorganisasjonen Fritt Ukraina.
Siste
-
Aukrust frykter økt humanitært behov i verden på grunn av Midtøsten-krigen
-
Fredrik Solvang gjør comeback i NRK
-
Iran varsler svar dersom Trump gjør alvor av trussel om å angripe kraftverk
-
De kommer til ham når de ikke blir enige: – Risikerer store konsekvenser
-
Israelsk mann drept i Hizbollah-angrep – Israel varsler opptrapping
Årsaken til at han går av er at han er utnevnt som ny leder av Stortingets utenriks- og forsvarskomité, skriver Aftenposten.
– Det er et enormt tidkrevende arbeid, begge deler. Og så er det også et spørsmål om roller – at det kan være greit med en armlengdes avstand mellom Stortingets utenriks- og forsvarskomité og Fritt Ukraina, sier Frølich til avisen.
– Dette handler om ryddighet, sier Frølich, som tenker det vil være greit å slippe unna spørsmål om han representerer Stortinget eller en frivillig organisasjon når han i framtiden reiser til Ukraina.
Siden Russlands angrep på Ukraina i februar 2022 og dannelsen av Fritt Ukraina noen måneder senere, har Frølich vært med på å sende over tusen kjøretøy, rundt 10.000 droner, 30.000 uniformsplagg og sko. Totalt har verdier for 600 millioner blitt samlet inn og sendt til støtte i kampen mot Russland.
Alt sammen kjørt til Ukraina av Fritt Ukrainas egne folk. Frølich har selv vært der 16 ganger. I tillegg har han vært der på en reise som medlem av utenriks- og forsvarskomiteen.