Norge

Person pågrepet for mulig ulovlig grensekryssing fra Russland

En person ble i natt pågrepet i Sør-Varanger i Finnmark, mistenkt for mulig ulovlig grensekryssing fra Russland.

Publisert

– Personen er i politiets varetekt og vil bli avhørt i løpet av dagen, skriver Finnmark politidistrikt i en pressemelding.

Vedkommende ble pågrepet i området Korpfjell/Grense Jakobselv av grensejegere.

– Det var grensejegere som anholdt personen rundt klokken 1 i natt. Pågripelsen skjedde uten dramatikk. Både Jegerbataljonen GSV og politiet har i natt hatt økt tilstedeværelse i området med hundepatrulje, droner og grensepatruljer. Det er ikke avdekket at det har vært flere personer i følge eller i terrenget, opplyser stabssjef Tarjei Sirma-Tellefsen.

Politiet vil ikke gi detaljer om personen utover at vedkommende er såkalt tredjelandsborger, altså fra et land utenfor EU/EØS og Norden.

– Den videre etterforskningen vil søke å få verifisert og klarlagt identitet, formål og bevegelser, opplyser Sirma-Tellefsen.

Russisk part er informert via norsk grensekommissær i henhold til normale prosedyrer, ifølge politiet.