Verden

Paven markerer USAs nasjonaldag på frontlinjen for flyktningkrisen

Pave Leo XIV markerer USAs nasjonaldag på øya Lampedusa ved å be for flyktninger som mistet livet i søken etter frihet.

Feirer ikke som resten av landet.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Paven har vært uttalt kritisk til president Donald Trumps kraftige innstramming av innvandringspolitikken i USA. Lørdag markerer han USAs nasjonaldag på Lampedusa – en italiensk middelhavsøy som har vært episenteret i flyktning- og migrantkrisen.

Mens USA feirer uavhengighetserklæringens 250-årsdag med parader og fyrverkeri, har den første amerikanskfødte paven reist til øya for å hedre de titusenvis av mennesker som har omkommet i håpet om et bedre liv.

– Europa er i stand til å håndtere krisen i denne regionen på en helhetlig måte, ved å iverksette umiddelbare nødhjelpstiltak og en langsiktig strategisk plan som kan ta imot, beskytte, støtte og integrere migranter, sa paven under en preken på øya lørdag.

Paven avholdt en stille messe ved en gravlund for navnløse flyktninger på øya, med bønn og blomsternedleggelse.

Paven: USA er grunnlagt av innvandrere

I anledning USAs 250-årsdag skrev paven et brev til sitt fødeland. I brevet minner han om at USA selv er et land grunnlagt av innvandrere.

Paven skriver at å beskytte alt menneskelig liv også betyr å «ønske velkommen, beskytte og hjelpe innvandrere, hvis håp, ofre og bidrag har vært en del av dette landets historie helt fra begynnelsen».

– Å ta imot dem med medfølelse og raushet er ikke bare en kjærlighetsgjerning, men også en anerkjennelse av den verdighet som tilhører ethvert menneske, skriver han.

– Pavens tilstedeværelse sender et tydelig budskap i en tid der den globale politiske debatten om migrasjon ofte dreier seg om grenser og avskrekkingstiltak snarere enn beskyttelse og delt ansvar, sa talsmann Filippo Ungaro for FNs flyktningorganisasjon UNHCR.

Innfører retursentre utenfor EU

Markeringen skjer kun to uker etter at et nytt regelverk for innvandring og asyl ble vedtatt i EU. De nye ordningene vil blant annet innføre strengere grensekontroller, og sende avviste asylsøkere til retursentre i land utenfor EU.

Lampedusa er blitt et symbol på Europas asyldebatt, der de ulike hensynene, som å kontrollere flyktningstrømmen mot kontinentet, og å innfri de juridiske forpliktelsene til å ta imot flyktninger fra krig, klimaforandringer og fattigdom, står opp mot hverandre.

Øya ligger 145 kilometer øst for den tunisiske kysten, og er nærmere Afrika enn det italienske fastlandet. Siden starten av flyktningkrisen har øya vært et av hovedmålene for flyktninger som smugles med båt fra Libya og Tunisia.

De 6.000 fastboende på Lampedusa har gjentatte ganger engasjert seg i hjelpearbeid for flyktninger. I 2013 døde mer enn 360 personer i et skipsforlis utenfor øya.

FNs internasjonale organisasjon for migrasjon (IOM) har registrert mer enn 35.000 flyktninger som savnet i Middelhavet siden 2014.