Paven ber Ukraina og Russland gå i dialog
Pave Leo ber Ukraina og Russland om å finne mot til å starte direkte samtaler.
Siste
-
Ukraina angrep oljeraffineri i Russland
-
Kronprinsesse Mette-Marit tar til motmæle mot kritikk og anklager rundt sønnens straffesak
-
Kongen til NRK om Høiby-rettssaken: Håper de berørte får det bedre etter rettssaken
-
Paven ber Ukraina og Russland gå i dialog
-
Kongeparet feiret tradisjonell julegudstjeneste i Holmenkollen
– Måtte de involverte partene, med støtte og engasjement fra verdenssamfunnet, finne mot til å gå inn i en oppriktig, direkte og respektfull dialog, sa paven første juledag i sin velsignelse «til byen og verden» – «Urbi et Orbi».
Paven, som talte til om lag 26.000 mennesker på Petersplassen i Roma, fordømte krigens meningsløshet og «de åpne sårene» den etterlater.
– La oss be på en særskilt måte for det lidende folket i Ukraina, sa han.
Tidligere på dagen holdt Leo julegudstjeneste, for første gang på en første juledag siden han ble den første amerikanske pave noensinne. I prekenen snakket han blant annet om situasjonen på Gazastripen.
– Hvordan kan vi ikke tenke på teltene i Gaza, utsatt i ukevis for regn, vind og kulde, spurte han.
Paven minnet også om den vanskelige situasjonen for flyktninger og fordrevne mennesker i andre deler av verden.
De siste ukene har USA hatt samtaler med representanter fra Ukraina og Russland i et forsøk på å nå fram til en løsning som kan få slutt på Russlands krig mot Ukraina. Om dette vil føre fram, er foreløpig uvisst.
To ganger i året kommer paven med sin velsignelse «til byen og verden», som har lange tradisjoner. «Byen» er i denne sammenhengen Roma.
(©NTB)