Verden
Pave Leo spiser og er i bedring etter kreftoperasjon
Pave Leo (71) er i bedring etter tirsdagens kreftoperasjon, sier hans to leger. Onsdag er han i gang med mat og pusteøvelser.
Paven fikk operert ut en kreftsvulst fra lungene tirsdag etter å ha blitt diagnostisert med lungeadenokarsinom. Adenokarsinom er den vanligste kreftformen.
Blodprøver og røntgen av brystet tatt onsdag er helt normale etter operasjonen, ifølge legene Luigi Carbone og Stefano Margaritora.
– Paven gjorde pusteøvelser og har begynt å gå på rommet. Han er tilbake på vanlig diett og har spist frokost og lunsj. Rekonvalesensen går som planlagt, heter det i en oppdatering.
Eksperter har sagt at det må ytterligere tester til for å vite om pavens kreft har spredt seg og om det i så fall er behov for mer behandling, men disse testresultatene var ikke klare onsdag. Ifølge paven ble kreftsvulsten oppdaget tidlig, og den var avgrenset.
Operasjonen varte 90 minutter og gikk uten komplikasjoner, har Vatikanet opplyst.
Vatikanets pressekontor har tidligere uttalt at det er ventet at paven trenger en uke på å hente seg inn igjen etter operasjonen.