Passasjer dømt til fengsel etter deling av råkjøring på Snapchat

En mann i 30-årene må sone 35 dagers fengsel etter å ha filmet og delt ekstrem råkjøring på Snapchat.

Publisert

Mannen fra Ytre Helgeland er dømt til medvirkning til råkjøring etter at han filmet seg selv som passasjer på motorsykkel i opptil 217km/t i 80-sonen på Alstahaug i oktober i fjor. Ifølge dommen skal den tiltalte ha vært på fest utenfor Sandnessjøen og vært beruset, skriver Brønnøysunds Avis.

Tiltalte erkjente ikke straffskyld for forholdet, og har anket dommen. Forsvareren, advokat Arne Johansen, mener den er uriktig og mangler grunnlag i rettspraksis.

– Tiltalte satt på med motorsykkelen, filmet føreren og seg selv. I etterkant sendte og publiserte han videoen på Snapchat. Retten finner det ikke bevist på at sjåføren visste at videoen skulle bli sendt og publisert, skriver dommerfullmektig Frida Steinardatter Nøvik i Helgeland tingrett.

Mannen må sone 35 dagers ubetinget fengsel, mister førerkortet i tre år og betale 1.500 kroner i sakskostnader. Han forklarer i retten at han ble skremt da han så videoen dagen etter, og slettet den fra Snapchat kort tid senere.