Norge

Påskestemning i Innlandet, men grått under ski-VM

Ski-VM i Trøndelag får verken sol eller snø kommende uke, mens vinterferien i Innlandet kan minne om påskeferie, sier meteorologen.

Valdres i Innlandet kan få påskestemning mot slutten av vinterferien.
Publisert Sist oppdatert

Vinterferien i Innlandet, Buskerud, Rogaland og deler av Vestland er i gang, og Meteorologisk institutt tror Innlandet stikker av med værseieren, mens skiløperne i Trondheim må gå VM i mildt gråvær.

Uka starter med gråvær på mandag, men lettere på tirsdag og sol fra onsdag, sier meteorolog Per Egil Haga til NTB.

Vårlig påskepreg i Innlandet

– For mandagen blir det gråvær med regn. Det er fortsatt ganske mild luft, så man må høyt opp i fjellet for at det skal bli hvit nedbør i morgen, sier Haga.

Fra onsdag sprekker skylaget opp og gir en del sol inn mot helgen.

– Sånn sett blir det litt påskepreget vær i vinterferien for Innlandet sin del. Temperaturene er fortsatt ganske milde med dagtemperatur i lavlandet opp på plussiden.

Skyet vær hele uka i Vestland

– For Vestlandet blir det nok ikke så mye å se til sola, konstaterer Haga.

Mandag meldes det kraftig vind på Nordvestlandet, med lokalt kraftige vindkast som resultat av lavtrykk i Atlanterhavet. Resten av uka løyer vinden, og temperaturen skal synke noe.

– Det kan bli påfyll av snø mange steder. Sånn sett blir det muligheter til å være ute i fjellet, men blir ikke sol fra skyfri himmel så man kan sole seg.

Meteorologen tror ikke det slås flere varmerekorder på Nordvestlandet med det første. Natt til lørdag ble det satt varmerekorder ved elleve målestasjoner i Trøndelag, Møre og Romsdal, Nordland og Vestland.

Grått ski-VM i Trondheim

– Trøsten er vel at det ikke blir regn i bøtter og spann, mener Haga.

Han tror neppe det kommer påfyll av snø før ski-VM starter onsdag. Søndag ble det målt 10,9 grader i Trondheim.

– De nærmeste dagene blir det forsvinnende lite nedbør, men temperaturen synker særlig fra onsdag av, og det blir så vidt litt under 0 grader på natten. Da blir det mindre snøsmelting, men heller ikke nytt påfyll av snø, sier Haga.

Sola uteblir også under mesterskapet. Meteorologen forteller at det er mildt for årstiden å være i Trøndelag nå, men at neste uke ikke blir like mild som sist uke har vært.