Parti i Netanyahus regjering trekker seg
Det ultraortodokse partiet Shas trekker seg fra den israelske regjeringen. De fortsetter imidlertid som støtteparti for regjeringen i parlamentet.
Siste
-
Båtfører dømt for uaktsomt drap – var på Tinder før ulykken
-
Rekordutbetaling fra Uefa etter kvinne-EM – Brann og Vålerenga får over millionen
-
IPC: Hungersnøden i Gaza er over – men situasjonen er fortsatt kritisk
-
Kevin Spacey gjør comeback på TV – i Italia
-
Nord-Korea dominerer: Rekordstort ransutbytte
Partiet trekker seg fra statsminister Benjamin Netanyahus koalisjonsregjering som følge av uenigheter om verneplikt for yeshiva-studenter. En yeshiva er en skole for studier av jødiske religiøse tekster.
Shas følger dermed etter Det forente Torah-partiet (UTJ) som trakk seg tirsdag av samme grunn, og dermed har koalisjonsregjering ikke lenger flertall. Netanyahus regjering vil nå kun ha 50 av de 120 folkevalgte i Knesset.
Det ventes at partiets statsråder trekker seg torsdag morgen, ifølge The Times of Israel.
Shas, som er en viktig regjeringspartner for Netanyahu, vil likevel fortsatt være støtteparti og vil ikke aktivt søke nyvalg. Dermed sitter Netanyahu fortsatt relativt trygt.
Ultra-ortodokse jøder har lenge vært fritatt fra landets omfattende verneplikt, som i utgangspunktet innebærer minst to års plikttjeneste for alle unge. I fjor avgjorde imidlertid landets høyesterett at fritaket måtte avvikles.
De ultraortodokse partiene har hatt fortsatt fritak som betingelse for å sitte i regjering, og har lenge truet med å trekke seg.