Palmesus krevde penger fra mindreårige snikere: – Ikke lov, sier jussprofessor
Flere ungdommer fikk pengekrav fra Kristiansand-festivalen Palmesus da de snek seg inn. Et slikt pengekrav er imidlertid ulovlig, fastslår jussprofessor.
Siste
-
Israel hevder Iran planla likvidering i Mexico – Iran avviser påstanden
-
Trump sier USA ikke kommer til G20-toppmøte i Sør-Afrika
-
Mann dømt til 12 år fengsel for narkotikasmugling
-
Trump gir Ungarn unntak fra russiske oljesanksjoner
-
Donald Trump og Nancy Pelosi skjeller hverandre ut: – Hun er en ond kvinne
– Mitt klare råd til ungdommene og foreldrene er å ikke betale. Dette har ikke Palmesus lov til å gjøre, sier professor i privatrett Erling Hjelmeng ved Universitetet i Oslo til NRK.
Uttalelsen kommer etter at NRK i forrige uke skrev at 15 ungdommer mellom 15 og 17 år ble tatt for å snike seg inn på årets Palmesus. De gikk krav om å betale 3500 kroner på stedet – ellers fikk de faktura i etterkant.
Summen ungdommene ble krevd for, tilsvarte et VIP-helgepass.
– Dette er å skyte spurv med kanon, og de har heller ingen rett lovmessig, sier professoren, som presiserer:
– Personer under 18 år har ifølge vergemålsloven ikke lov å stifte gjeld, slik tilfellet er her.
Festivalsjef for Palmesus, Leif Fosselie, sier følgende om jussprofessorens uttalelser:
– Om det er slik at vi ikke har loven på vår side så er vi glade for å ha fått en avklaring på hvor grensen går.
Han sier at det var tre av ungdommene som betalte på stedet.
– De vil bli refundert om vi ikke har anledning til å kreve betaling av dem, sier Fosselie.
Palmesus har foreløpig ikke sendt ut faktura til de andre snikerne.